Poradíte si u nehody?

Do povinné výbavy lékárniček bude patřit i leták, který by nám měl pomoci v případě, že se dostaneme k dopravní nehodě se zraněním. Odborníci totiž zjistili, že řada lidí, kteří se dostanou k nehodě, vlastně neví, jak správně pomoci. Proto vznikl jakýsi zjednodušený návod, který by nám měl pomoci orientovat se.
A co v letáku, který nese označení „Postup při zvládání dopravní nehody“, najdeme?

Zajištění místa nehody
- zastavit nejméně 50 m za havarovaným vozidlem, rozsvítit výstražná světla, obléknout výstražnou vestu, vzít lékárničku, výstražný trojúhelník, eventuelně hasicí přístroj,
- umístit trojúhelník před místem nehody,
- vypnout zapalování, zajistit proti pohybu, dbát na vlastní bezpečnost.

Život zachraňující úkony
- zastavení silného krvácení – tlakový obvaz, prsty v ráně, výjimečně zaškrcovadlo,
- zakrytí pronikajícího poranění hrudníku,
- šetrné uvolnění dýchacích cest u bezvědomých
- šetrný záklon hlavy, předsunutí dolní čelisti, rychlé zjištění stavu životních funkcí ostatních poraněných.

Volání zdravotnické záchranné služby
Volat linku 155, případně 112, sdělit co se stalo, popsat charakter nehody, co nejpřesněji určit místo nehody, uvést počet postižených, věk a pohlaví, popis zranění a jejich stavu, sdělit své jméno a číslo telefonu.

Vyšetření
- pohledem zjišťujeme dýchání, krvácení, polohu těla, výraz obličeje a jeho barvu,
- poslechem dýchací šelesty, projevy postiženého (sténání apod.) případně reakci na oslovení,
- pohmatem dýchací pohyby, bolest postižené oblasti, deformace, teplotu kůže, pot apod.

Vyprošťování
Jen hrozí-li další nebezpečí, je-li blokován přístup k dalším poraněným, nelze-li poskytnout první pomoc na místě (např. resuscitace), vyproštění provádět co nejšetrněji, pokud zraněný dýchá, vyčkat raději na profesionální složky.

Bezvědomí
Riziko udušení zapadlým kořenem jazyka, z úst odstranit volně ležící předměty, šetrně zaklonit hlavu, předsunout dolní čelist postiženého, V bezvědomí se zachovanými životními funkcemi uložit do stabilizované polohy a Stále jej sledovat, neobnoví-li se dýchání nebo je dýchání nenormální (lapavé dechy), je třeba zahájit oživování nepřímou srdeční masáží a dýcháním z plic do plic.

Oživování (resuscitace)
Zahájit nepřímou srdeční masáží, 30 stlačeními uprostřed hrudníku frekvencí 100/min, provést dva vdechy a pokračovat v rytmu 30 stlačení hrudníku: 2 vdechy, hrudník stlačovat do hloubky 4-5 cm, nemůže-li zachránce z nějakých důvodů provádět umělé vdechy, pak až do příjezdu zdravotnické záchranné služby provádí srdeční masáž frekvencí 100/min.

Úrazový šok
Nejčastější příznaky šoku - slabě hmatný tep, více než 100/min, zrychlené, povrchní dýchání, bledost, studený lepkavý pot, pocit žízně, netečnost, spavost.

Zábrana šoku
Protišoková poloha se zvednutými dolními končetinami, ošetření poranění, zajištění tepelné pohody, při pocitu žízně pouze svlažovat rty, nepodávat žádné léky, nedávat pít.

Záchranka 155
Policie 158
Hasiči 150
Tísňové volání 1 12

 

zdroj: DAS 2/2009

 

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat